Jak przystroić dom na rozmaite uroczystości

“Dobra gospodyni dom przyjemny czyni”. To staropolskie, pozornie proste przysłowie kryje w sobie głęboki sens. Prawdopodobnie również i Ty zgodzisz się z jego przesłaniem: pani domu powinna starać się stworzyć w nim przytulną atmosferę, dzięki czemu każdy będzie się w nim czuł przyjemnie. Robimy to na różne sposoby: wystrojem wnętrz, odpowiednim doborem kolorów, wyposażenia, mebli i dodatków. Ważną rolę odgrywa również gra świateł i całe mnóstwo innych elementów, po które sięgamy, by z naszego domu nie chciało się wychodzić.

Często zadajemy sobie pytanie odnośnie tego, jak przystroić nasz dom na rozmaite uroczystości. Jeżeli i Ty się nad tym kiedyś zastanawiałaś, z przyjemnością Ci pomożemy. Z racji tego, że uroczystości są rozmaite (urodziny, imieniny, Wigilia, Wielkanoc, Walentynki, Andrzejki itd), nie będziemy rozpisywać się szczegółowo. Stworzyliśmy dla Ciebie raczej listę uniwersalnych wskazówek, które przydadzą Ci się na każdą okazję. A zatem do dzieła!

 1. Zadbaj o czystość.
  Być może wskazówka ta wyda Ci się banalna i oczywista, ale gdy przygotowujemy uroczystość w domu, mamy ręce pełne roboty. Gotowanie, przygotowywanie prezentów, być może dobór muzyki, wizyta u fryzjera i dużo innych zadań do wykonania… Wszystko to może sprawić, że zapomnimy o podstawach. Zatrzymaj się na chwilę i przyjrzyj swojemu domowi/mieszkaniu. Jak wyglądają okna i firanki? W jakim stanie są obrusy? A łazienka? Dokładnie posprzątaj i spraw, by Twoi goście czuli się w Twoim domu dobrze.
 2. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie
  Dużo zależy od rodzaju uroczystości. Domowa potańcówka? Idealne będą przyciemnione światła i – o ile masz taką możliwość – stroboskop. Romantyczna kolacja? Niewielka lampka i świece. Wigilia? Delikatne, ciepłe światło uzupełnione lampkami choinkowymi. Nigdy nie zapominaj o wpływie, jaki ma odpowiednio dobrane światło na nasz nastrój.
 3. Dobierz dekoracje
  Tutaj ogromna przestrzeń na Twoją inwencję. Masz ochotę na imprezę w stylu afrykańskim? Zdobądź plakaty, figury zwierząt, obrusy w stylu safari. Twój ukochany uwielbia Star Wars? Dlaczego nie – postaraj się o detale właśnie w tym stylu! Twoje dziecko zaprosiło na urodziny przyjaciół? Kup balony i serwetki (a może nawet tort?) z postaciami z jego ulubionej bajki Disneya. Bądź odważna i pomysłowa – niech będzie widać, że to specjalna okazja!
 4. Zadbaj o muzykę
  Mówiąc o przystrajaniu domu, mamy na myśli również to, czego nie widać – mianowicie dźwięk. Muzyka odgrywa bardzo ważną rolę na spotkaniach towarzyskich i podczas uroczystości. Postaraj się zawczasu przygotować dobrze dobraną listę utworów, biorąc pod uwagę zaproszone osoby i ich preferencje. Jeżeli brak Ci pomysłów, możesz poprosić znajomych o sugestie. Ale nie w trakcie imprezy – kilka dni wcześniej…

Zadbaj o siebie
Na nic się nie zda idealnie czysty dom z dobrym oświetleniem, pięknymi dekoracjami i świetną muzyką, jeżeli gospodyni będzie wyglądać na zmęczoną, zaniedbaną i niezadowoloną. Dlatego poświęć sobie trochę czasu. Zadbaj o włosy, paznokcie, dobrze się wyśpij i zrelaksuj. Przygotuj wszystko z wyprzedzeniem, żeby ostatnią godzinę przed uroczystością mieć dla siebie i na zrobienie makijażu. Coś w kwestii przygotowań nie wyszło? Nie panikuj, świat się nie skończy. Najważniejsze, żebyś czuła się dobrze, wtedy Twoi goście też będą zadowoleni. Pamiętaj – najważniejszą ozdobą Twojego domu jesteś Ty sama.